atopický ekzém

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je kožní zánět většinou alergického původu. Projevuje se chronickým svědivým zánětem kůže způsobeným alergickou reakci nebo nealergicky (suchost a podráždění kůže). Zánět rozhodně není infekční, takže se nemusíte bát fyzického kontaktu s osobou, která atopickým ekzémem trpí.

Atopickým ekzémem trpí až 20% lidí ve střední Evropě a vlivem znečišťování životního prostřední nemocných globálně přibývá. Výskyt stoupá také vlivem domácího a pracovního prostředí a životním stylem. Škodlivými faktory jsou pobyt ve městech se znečistěným ovzduší, nedostatečné větrání uzavřených prostor, špatné stravovací návyky, používání nevhodné kosmetiky, roztoči, plísně a pobyt v blízkosti neudržovaných travních ploch bohatých na pyly.

S atopickým ekzémem často ruku v ruce přichází i jiné alergie, například astma, senná rýma, alergický zánět spojivek, záněty zažívacího ústrojí, nosních a ušních dutin, migréna a jiné.

Přesné příčiny vzniku atopického ekzému dodnes nejsou známy. V podstatě se jedná o odlišnou reakci organismu na vnější a vnitřní vlivy, kdy kožní, imunitní a nervový systém nefungují tak, jak by správně měly.

Odchylky imunitního systému vyvolají u jedince vyrážku po vlivu, který by u zdravého jedince nic nevyvolal (sprchové mýdlo, prací prášek). Odchylky kožní soustavy jsou způsobeny nedostatečnou nebo odlišnou tvorbou kožních tuků, neschopností vázat z pokožky vodu (hydratace) a snížením ochranné vrstvy kůže. To umožní průchod alergenů, mikrobů a jiných dráždivých látek do kůže. Odchylky nervového systému se projeví pocitem svědění a zvýšenou citlivostí kůže.

Pro atopický ekzém je častá vrozená predispozice, přičemž genetický dárce nemusel mít nemoc rozvinutou. Zda se ekzém projeví nebo ne, záleží na souhře vnitřních a vnějších faktorů, které nazýváme provokační faktory. Ty jsou schopny ekzém z klidového stádia přeměnit do aktivního stavu.

Provokačními faktory jsou alergeny (roztoči, prach, pyl, plísně, bakterie, některé kovy a kosmetické přípravky), infekce a chronické záněty, některé potraviny, špatný psychický stav, hormonální výkyvy (často menstruace nebo po porodu) a zhoršené klima. Provokačním faktorům je radno se vyvarovat, ikdyž si myslíte, že tímto onemocněním netrpíte. Sklon k ekzému je totiž doživotní, takže jej není možné dnešní medicínou vyléčit, aby se neopakoval.

Příznaky ekzému jsou svědivé, často červené pupínky a puchýře (např. na pažích a bedrech) nebo suchá popraskaná kůže na bříškách prstů, na dlaních a za ušima. Podle klimatu (střídání období léto a zima) mohou přijít období zlepšení a zhoršení.

Zvláštním druhem je ekzém kojenecký, který se objevuje u kojenců mezi 2. a 4. měsícem. Dítě trpí rudými puchýřky, které mohou začít mokvat. Objevují se na krku, obličeji, třecích místech rukou a nohou. Pokud ekzém přetrvá do školního věku, tak následně přechází v jinou formu a postihuje místa ohybu (kolena, paže, zápěstí). Tento ekzém přechází do klidového stádia až v období puberty.

Takzvaný ekzém dospělých může vzniknout už v dětství nebo se ve více případech objevuje až v dospělosti. Předpovědět další chování ekzému není možné. Dá se jen říci, že člověk, u kterého se ekzém projevil již v ranném dětství s ním v dospělosti bude mít větší potíže než člověk, u kterého se projevil již v plné dospělosti.

Při jakýchkoli příznacích atopického ekzému je namístě navštívit dermatologa, a po konzultaci s ním začít domácí léčbu s volně prodejnými prostředky zvanými emoliencia. Jedná se o krémy, masti, mléka a koupelové oleje, které pokožku promastí, dodají jí potřebnou vodu, zvláční ji a ochrání proti vnějším vlivům.

Více produktů a přípravků na příznaky: atopický ekzém

Příznaky:

oči   únava   klouby   pohmožděniny   revma   akné   pokožka   otoky   těžké nohy   detoxikace   celulitida   pro krásu   frigidita   masáže   křečové žíly   cévy   hemoroidy   žíly   artróza   svaly   ekzém   hydratace   popáleniny   jizvy   relaxace a regenerace   poruchy spánku   spánek   atopický ekzém   lupénka